Полімерні підшипники IROX® 2 від Federal-Mogul Powertrain

06.09.2017

Підрозділ Federal-Mogul Powertrain розширює асортимент підшипників колінчастого валу виробами із новим високоефективним полімерним покриттям IROX®2. Новинки будуть представлені вже в цьому році на міжнародному автосалоні у Франкфурті. Нове покриття забезпечує покращені характеристики натягу підшипника при посадці на стальний колінвал.

Покриття IROX® 2 входить до сімейства покриттів IROX® від Federal-Mogul — це рішення, які сприяють зниженню тертя, збільшенню зносостійкості і втомної міцності підшипників, які застосовуються в сучасних високотехнологічних двигунах компактних розмірів.

«Покриття IROX® розроблялося для колінчастих валів із фінішною обробкою поверхні стандартним методом, тоді як IROX® 2 призначено для колінчастих валів з відполірованою поверхнею, яка працює з малов’язкими моторними маслами, — пояснює Джан Марія Оліветті (Gian Maria Olivetti), технічний директор Federal-Mogul Powertrain. — У порівнянні з підшипниками із алюмінієвого сплаву, покриття IROX® і IROX® 2 сприяють зниженню тертя і збільшенню зносостійкості. В свою чергу, у порівнянні з покриттям IROX®, покриття IROX® 2 має покращені характеристики натягу. Це означає, що ми можемо запропонувати нашим клієнтам продукцію з оптимальними характеристиками під їхні специфікації. Сприяючи зниженню тертя, інноваційні покриття підшипників допомагають також зменшити витрати палива і викиди CO2».

Підшипники мають покриття на основі епоксидної смоли (ПАІ, поліамідімід) з різноманітними присадками, які розподілені по всьому сполучному матеріалу. В ході роботи над покриттям IROX® 2 розробники на молекулярному рівні модифікували склад сполучного матеріалу, а також внесли деякі зміни в його склад. Наприклад, на відміну від IROX®, покриття IROX® 2 не має в собі частинок карбіду кремнію, а також має підвищену концентрацію взаємодіючих між собою твердих мастильних матеріалів.

Всебічне тестування і перевірка

«Підшипники з покриттям IROX® вже працюють у 46 сімействах двигунів у цілому світі. Всього в наш час використовується 150 мільйонів підшипників, які сприяють зниженню тертя в двигуні і збільшенню його ефективності. Крім того, вони дозволяють використовувати малов’язкі масла, — розповідає Стефан Рітман (Stafan Rittmann), директор по виробництву, напрямок «Підшипники», компанії Federal-Mogul Powertrain. — Ретельне тестування підшипників із покриттям IROX® у всіх діапазонах роботи двигуна показало більш значне зниження тертя у порівнянні з заміною моторного масла із в’язкістю 5w30 на малов’язке масло 0W20».

В процесі створення покриття IROX® 2 підрозділ Federal-Mogul Powertrain використовував багато випробувальних стендів, багато з яких – власні розробки компанії. Наприклад, спеціальний стенд для тестування на тертя, на якому випробовувались безпосередньо самі підшипники, а не зразки матеріалу. На стенді можна перевірити підшипник у всьому спектрі швидкостей обертання валу в одному безперервному випробувальному циклі, що дозволяє вивчити зміну фрикційних характеристик підшипника при граничному або змішаному змащенні, або ж при повністю рідинній змазці.

Також проводилось дослідження стійкості до заклинювання на випробувальному стенді з застосуванням одноциліндрового двигуна безпосередньо з шатуном і поршнем. Сюди також відносяться тести на припрацювання (робота підшипників в шатуні в умовах циклічного навантаження), а також на визначення зносостійкості і ресурсу втомлюваності.

Нові високоякісні підшипники з полімерним покриттям можна використовувати в двигунах як легкових, так і комерційних автомобілів. Зокрема вони особливо ефективно працюють в силових агрегатах гібридних автомобілів і автомобілів із системою «старт-стоп» - для них характерний частий повторний запуск двигуна, тому до їх підшипників встановлено додаткові вимоги.

Пробна партія підшипників з покриттям IROX® 2 вже передана замовникам для оцінки роботи. Серійне виробництво цих виробів буде розпочато в цьому році. Federal-Mogul Powertrain представить нові підшипники з полімерним покриттям IROX® 2, а також багато інших продуктів, на Міжнародному автомобільному салоні (ІАА) з 12 по 15 вересня (дні для преси і комерційних представників) на своєму стенді Е33 в холі 4.1.